Jak stworzyć oszczędny ogród!

 


 

Piękny i niekosztowny w realizacji ogród – to naprawdę możliwe! Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jego projektowaniu, aby osiągnąć imponujący efekt.

 


Przy tworzeniu otoczenia domu nie da się uniknąć wydatków, ale można je w dużej mierze ograniczyć, projektując ogród biocenotyczny. Inaczej jest on nazywamy ogrodem naturalnym, gdyż stanowi próbę odtworzenia środowiska naturalnego występującego w danym regionie. Nie stosujemy w nim roślin egzotycznych, a te charakterystyczne dla konkretnego obszaru. Nie wymaga on również częstych zabiegów pielęgnacyjnych i naszej interwencji, gdyż to jak rosną rośliny i żyją zwierzęta pozostawiamy im samym. W takim ogrodzie znajdziemy zarówno kwietną łąkę, jak i zagajnik złożony z krzewów i drzew, które rosną w okolicy. Słowem ogród biocenotyczny to miejsce, które wiernie naśladuje środowisko naturalne. Nie oznacza to bynajmniej chaosu! W tę przestrzeń z powodzeniem można wprowadzić alejki, taras, murki czy palisady wykonane z elementów betonowych.

 

Betonowe, ekologiczne, oszczędne!

 

Są one świetnym wyborem, gdyż odznaczają się dużą trwałością, a poza tym nie wymagają częstych czynności konserwacyjnych. Dzięki temu stanowią oszczędne rozwiązanie, które posłuży przez długie lata. Do budowy tarasu czy alejek doskonale nadają się duże płyty, takie jak Polbruk Magna. Są one jednymi z największych płyt na rynku. Występują w dwóch rozmiarach – 50x75 cm i 75x100 cm, a także w modnym i popularnym kolorze nerino (jasnoszarym). Stworzymy z nich zarówno jednolitą nawierzchnię tarasu, ale możemy układać je również metodą „step by step”, budując z nich ogrodową ścieżkę.  W ten sposób pomiędzy płytami powstanie powierzchnia biologicznie czynna, którą można obsiać trawą lub wypełnić grysem. Dzięki tego rodzaju rozwiązaniu woda podczas opadów wsiąknie bezpośrednio do gleby, co poprawi wilgotność podłoża i jest zbawienne dla roślin w ogrodzie oraz mikroorganizmów. To pośrednio również oszczędność wody. Ten sam efekt możemy uzyskać budując alejki z płyt ekologicznych, takich jak Polbruk Ekotriada czy Extrano. Pierwsza z nich ma wymiary 20x30, 20x40 i 20x50 cm oraz umieszczone na bokach dystanse. Dzięki temu po wybudowaniu z niej nawierzchni i wypełnieniu pustych przestrzeni ziemią

uzyskujemy strefę biologicznie czynną na poziomie 14%. Niewiele mniejszym współczynnikiem charakteryzuje się płyta Extrano, bo wynosi on około 12 proc. Jej atutem jest bardzo ciekawy design. Extrano to unikatowe kwadratowe płyty o boku 50 cm dostępne w odcieniach szarości nerino, w których wycięto otwory przypominające wyglądem kubistyczne kłosy zboża lub pasy na futrze tygrysa. W ułożonej z nich nawierzchni można dopatrzyć się również inspiracji futurystycznymi statkami kosmicznymi z filmów science-fiction.

 

Jak jeszcze oszczędzać?

W ogrodzie warto również użyć innych elementów betonowych, które pomogą okiełznać naturalną zieleń. Mogą to być murki, takie jak Albero. Swoim designem nawiązuje on do tych budowanych z kamieni na granicy pomiędzy posiadłościami w średniowiecznej Europie. Innym rozwiązaniem są palisady, takie jak np. Hestra. Dzięki różnej wysokości elementów (od 40 do 100 cm) możemy zbudować z nich obrzeże np. kwietnej łąki czy rabaty nawet w pagórkowatym terenie. Takie elementy betonowe posłużą przez lata, co sprzyja oszczędności w dłuższej perspektywie. Poza doborem trwałych elementów małej architektury i ekologicznych nawierzchni warto też pomyśleć nad innym funkcjonalnymi rozwiązaniami. W ogrodzie można zastosować np. oświetlenie solarne, które doświetli go nocą. Innym ekologicznym rozwiązaniem obniżającym koszty utrzymania ogrodu związane np. z nawożeniem roślin jest zakup kompostownika. Dzięki niemu uzyskamy kompost z rozkładu materii organicznej, który ze względu na bogactwo mikroskładników zasili rośliny ekologicznie i zupełnie za darmo! Poza tym do kompostownika oprócz roślin z ogrodu możemy wrzucić fusy z kawy czy herbaty, ścinki skoszonej trawy lub resztki warzyw i owoców. Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na preparaty chroniące rośliny, dobrze poszperać w Internecie w poszukiwaniu naturalnych środków ochrony roślin, które można przygotować w domowym zaciszu. Warto również samodzielnie rozmnażać rośliny. W przypadku wielu gatunków wystarczy pobrać szczepki, które następnie można łatwo ukorzenić.

 

Jak nietrudno zauważyć, stworzenie ekologicznego i naturalnego ogrodu nie musi być bardzo drogie. Wystarczy zainwestować w trwałe materiały do wykonania tarasu, alejek czy murków oraz wkomponować w projekt ogrodu drzewa i krzewy, które już rosną na naszej działce. Warto także rozważyć zastosowanie kompostownika, oświetlenia solarnego oraz naturalnych środków ochrony roślin.

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Polbruk S.A. – to jeden z liderów w produkcji kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce. Stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

www.polbruk.pl

www.facebook.com/polbruk

www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/

www.facebook.com/JestemFachowcem