Jarmużing - dlaczego warto się wkręcić w zielone?


Jarmuż, znany również jako Brassica oleracea var. sabellica, to odmiana kapusty warzywnej, która w ostatnich latach zyskała ogromną popularność jako tzw. superfood. Charakteryzuje się on karbowanymi, zielonymi lub fioletowymi liśćmi, które są bogate w składniki odżywcze i przeciwutleniacze, takie jak beta-karoten, luteina, zeaksantyna i sulforafan. Jarmuż jest również źródłem witamin A, C, E, K, biotyny, a także wapnia i potasu, co czyni go wyjątkowo wartościowym dodatkiem do diety.W Polsce, jarmuż przez długi czas był zapomniany, ale obecnie wraca do łask i coraz częściej pojawia się na sklepowych półkach. Można go spotkać w tradycyjnych potrawach kuchni holenderskiej, brazylijskiej czy portugalskiej, a także jako element dekoracyjny w miejskich doniczkach.


Jednakże, jak każdy produkt, jarmuż ma swoich zwolenników i przeciwników. Niektórzy cenią go za jego właściwości prozdrowotne, takie jak wpływ na wzrok, urodę, zmniejszenie ryzyka nowotworów i chorób układu krążenia, a także na krzepliwość krwi i stężenie glukozy we krwi. Inni natomiast mogą być zaskoczeni jego specyficznym smakiem, który nie każdemu przypadnie do gustu.


Chipsy jarmużowe to jeden z przepisów, który podzielił opinie. Dla wegetarian, wegan i miłośników zdrowej kuchni mogą być one zachwycającym odkryciem, natomiast dla osób przyzwyczajonych do tradycyjnych przekąsek mogą wydawać się nietypowe. Niemniej jednak, warto spróbować różnych sposobów przygotowania jarmużu, takich jak sałatki, soki warzywne, czy nawet chipsy, aby samemu ocenić, czy jarmuż jest dla nas hitem czy kitem.


Podsumowując, jarmuż jest warzywem o wielu zaletach, które mogą przyczynić się do poprawy zdrowia i samopoczucia. Jego niska kaloryczność i niski indeks glikemiczny sprawiają, że jest to doskonały wybór dla osób dbających o linię oraz dla tych, którzy zmagają się z cukrzycą lub insulinoopornością. Jarmuż może być również cennym źródłem wapnia dla wegan i wegetarian, ponieważ wapń z jarmużu wchłania się lepiej niż z innych produktów spożywczych. Warto więc dać jarmużowi szansę i włączyć go do swojej diety, eksperymentując z różnymi sposobami jego przygotowania.