Jak powstaje mydło w kostce?Mydło w kostce to jeden z najstarszych i najprostszych kosmetyków, który można łatwo wykonać w domu. Mydło powstaje w wyniku reakcji chemicznej zwaną zmydlaniem, która polega na połączeniu tłuszczu roślinnego lub zwierzęcego z zasadą, np. sodą kaustyczną lub potażem. W ten sposób otrzymuje się masę mydlaną, która po schłodzeniu i stwardnieniu może być krojona na kształt kostek.Aby zrobić mydło w kostce, potrzebujesz następujących składników:


- tłuszcz roślinny lub zwierzęcy, np. oliwa z oliwek, olej kokosowy, masło shea

- soda kaustyczna lub potaż

- woda destylowana

- olejki eteryczne, barwniki, zioła lub inne dodatki według uznania


Oto krok po kroku, jak wykonać mydło w kostce:


1. Zważ dokładnie ilość tłuszczu i sody kaustycznej lub potażu, używając specjalnej kalkulatora do mydła. Proporcje te są bardzo ważne dla bezpieczeństwa i jakości mydła.

2. Rozpuść sodę kaustyczną lub potaż w wodzie destylowanej, ostrożnie mieszając drewnianą łyżką. Uwaga: ta ciecz jest bardzo żrąca i może spowodować poparzenia skóry i oczu. Pracuj w rękawiczkach, okularach ochronnych i w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

3. Podgrzej tłuszcz w garnku na małym ogniu, aż się roztopi.

4. Powoli wlej ciecz z sodą kaustyczną lub potażem do tłuszczu, cały czas mieszając drewnianą łyżką lub mikserem ręcznym. Mieszaj tak długo, aż masa będzie miała konsystencję majonezu. To znak, że nastąpiło zmydlanie.

5. Dodaj olejki eteryczne, barwniki, zioła lub inne dodatki według uznania i wymieszaj.

6. Przelej masę do foremek do mydła lub innych pojemników o odpowiednim kształcie i rozmiarze. Możesz użyć np. kartonowych pudełek wyłożonych folią spożywczą.

7. Pozostaw mydło do stwardnienia przez kilka dni w chłodnym i suchym miejscu.

8. Wyjmij mydło z foremek i pokrój na kostki oczekiwanego rozmiaru.

9. Pozostaw mydło do dojrzewania przez kilka tygodni w przewiewnym miejscu. W tym czasie następuje proces utleniania i neutralizacji sody kaustycznej lub potażu.


Gratulacje! Właśnie wykonałeś własne mydło w kostce!