Zdrowie i komfort intymny kobiet – koniec tematu tabu. Bolesne blizny poporodowe, zrosty, nietrzymanie moczu – jak sobie z tym poradzić?

 Zdrowie intymne jest niezwykle ważną kwestią, która może znacznie wpływać na samopoczucie człowieka. Kobiety w swoim życiu doświadczają wielu zmian, które mogą się wiązać z powstawaniem różnych dolegliwości - poporodowych i nie tylko, wpływających na komfort intymny. Bolesne blizny, zrosty i nieprawidłowo wygojone miejsca, nietrzymanie moczu i inne intymne problemy nie muszą stać się dokuczliwym towarzyszem na resztę życia. Istnieje skuteczne rozwiązanie w postaci terapii wykorzystujących tropokolagen – najmniejszą jednostkę kolagenu, czyli białka, które w naszym organizmie występuje w największej ilości, stanowiąc budulec większości tkanek, tj. skóry, mięśni czy nerwów.

 


Przez długi czas w naszej kulturze pokutowało przeświadczenie, że matka nie powinna skarżyć się na dolegliwości połogowe. Komfort intymny kobiet i problemy poporodowe były tematem tabu. Zmęczone połogiem, osamotnione we wstydliwym problemie kobiety, godziły się z dyskomfortem, przyjmując, że tak po prostu musi być.

Tymczasem dolegliwości związane z nieprawidłowym gojeniem blizn po cesarskim cięciu czy
nacięciu krocza, nietrzymanie moczu spowodowane osłabieniem mięśni dna miednicy, dyskomfort w trakcie współżycia i ból, dają pożywkę dla rozwoju depresji poporodowej. Na szczęście zmienia się sposób myślenia, a dobre samopoczucie kobiety jest naturalną potrzebą, wpływającą również na rodzinę i poziom zadowolenia z rodzicielstwa.

Zabiegi regenerujące okolice intymne zyskują na popularności. Jednak ze względu na to, że są to miejsca mocno unerwione i delikatne, wiele z dostępnych opcji wiąże się z ryzykiem lub dyskomfortem. Jedną z najmniej inwazyjnych metod jest podanie tropokolagenu drogą mezoterapii cienkoigłowej, co ogranicza niekomfortowe doznania i występowanie reakcji alergicznych.

Czym jest tropokolagen?

 

Tropokolagen to rodzaj białka strukturalnego, które wbudowuje się w uszkodzone biorusztowanie skóry. Jest on najmniejszą jednostką i prekursorem dojrzałego kolagenu, głównego budulca wielu tkanek, który odpowiada między innymi za utrzymanie ich integralności i elastyczności. Tropokolagen po wstrzyknięciu w uszkodzone miejsce regeneruje je nie tylko wypełniając sobą ubytki, ale także stymuluje fibroblasty do produkcji własnego kolagenu, co działa długofalowo przebudowywuając tkankę. Tropokolagen dzięki tej umiejętności może przyspieszyć gojenie ran, ale także pozytywnie wpłynąć na już powstałą bliznę, jeśli jest ona nieprawidłowa lub towarzyszą jej ból, nieprzyjemne swędzenie czy mrowienie, zapewniając lepszy jej wygląd.

Zastosowanie tropokolagenu w leczeniu okolic intymnych

 

     W kontekście sfery intymnej, tropokolagen odgrywa kluczową rolę w przywracaniu komfortu i elastyczności skórze. Wspiera również funkcjonowanie mięśni Kegla, co jest istotne zwłaszcza po porodzie i w okresie menopauzy, gdy zmiany hormonalne wpływają na kondycję tkanek.

Tropokolagen w iniekcjach z powodzeniem znajdzie zastosowanie jako:

1. Wsparcie w leczeniu blizn i ran poporodowych.

Tropokolagen efektywnie wspomaga proces gojenia się ran lub blizn po porodzie, szczególnie po cesarskim cięciu czy nacięciu krocza. Jego działanie przyspiesza regenerację tkanek, zapewniając szybszy powrót do zdrowia.

 

2. Wsparcie w rewitalizacji miejsc intymnych u dojrzałych kobiet.

Podanie tropokolagenu pomaga w przywróceniu odpowiedniego napięcia i elastyczności skórze, zmniejszając wpływ procesów starzenia się na okolice intymne.

 

3. Leczenie zmian skórnych

Tropokolagen skutecznie redukuje objawy różnych zmian skórnych, takich jak liszaje, owrzodzenia, odparzenia czy zaczerwienienia, poprawiając ogólny stan skóry w tych delikatnych obszarach.

 

4. Leczenie zwiotczenia skóry

Zabiegi z tropokolagenem pomagają utrzymać lub poprawiają napięcie skóry, szczególnie w przypadku zmian o podłożu hormonalnym czy zachodzących wskutek naturalnych procesów starzenia.

 

5. Leczenie uśmierzające ból i dyskomfort

Tropokolagen skutecznie redukuje ból i dyskomfort związane z uczuciem ciągnięcia blizny, świądem czy zaburzeniami procesów gojenia się rany.

 

6. Regeneracja po leczeniu onkologicznym

Pacjentki po przebytej chemioterapii czy radioterapii mogą bezpiecznie korzystać z właściwości regeneracyjnych tropokolagenu, przywracając komfort i zdrowie okolic intymnych.

 

7. Poprawa komfortu życia seksualnego po porodzie

Dzięki właściwościom tropokolagenu, przywracającym tkankom odpowiednią jakość, kobiety po porodzie mogą znowu doświadczyć satysfakcjonującego życia seksualnego.

 

8. Leczenie nietrzymania moczu

Uszkodzenie włókien kolagenu w procesach związanych z ciążą czy starzeniem, jest jedną z przyczyn inkontynencji, czyli problemów z nietrzymaniem moczu. Uzupełnienie kolagenu odbudowuje naruszone tkanki, wspierając leczenie dolegliwości.

Dlaczego blizny po cesarce i nacięciu krocza są inne?

 

Proces gojenia wielu ran zachodzi bezproblemowo. W przypadku ran po nacięciu krocza czy cesarce, przy których naturalne mechanizmy mają utrudnione zadanie przez specyfikę ich powstania, a jednocześnie warunki gojenia. Rany schowane pod ubraniem są prawie cały czas odcięte od dostępu powietrza, ze względu na umiejscowienie są też narażone na zainfekowanie, mechaniczne uszkodzenia, a także może dojść do urazu podczas poruszania się. A to prowadzi do powstawania nieestetycznych, wypukłych i dokuczliwych blizn.

Zastosowanie zabieg
ów z tropokolagenem może wspomóc gojenie się tych trudnych ran już na bardzo wczesnym etapie. Preparat podany w okolicy uszkodzonego miejsca, pobudza własne komórki organizmu do produkcji kolagenu, dzięki czemu tkanka skórna odbudowuje się szybciej, zmniejszając ryzyko wystąpienia niechcianych konsekwencji.

Najlepsze rezultaty można osiągnąć, rozpoczynając terapię tropokolagenem jak najwcześniej, gdy blizna jest jeszcze świeża. Jednak mamy, kt
óre mają nieco starsze blizny, również mogą liczyć na bardzo zadowalające efekty kuracji. Można też zadziałać profilaktycznie i podać tropokolagen w momencie opatrzenia rany lub ściągnięcia opatrunku.

Mięśnie dna miednicy i  problem nietrzymania moczu

 

Wzrost poziomu progesteronu pod koniec ciąży powoduje rozluźnienie mięśni dna miednicy, by umożliwić przyjście na świat dziecka. Fizjoterapia uroginekologiczna i ćwiczenia mięśni Kegla po porodzie, pomagają młodym mamom w powrocie do sprawności. Mimo to szacuje się, że aż jedna na trzy kobiety, które urodziły siłami natury, zmaga się z nietrzymaniem moczu. Wiele ma również związane z tym problemy podczas współżycia z partnerem.

W nadwyrężonych mięśniach dna miednicy dochodzi
do uszkodzenia włókien kolagenu. Wpływa to zarówno na ograniczenie ruchomości, zmniejszenie właściwego napięcia, jak i odczucia bólowe w obrębie mięśni. Tropokolagen wstrzyknięty domięśniowo wspomaga regenerację tkanki łącznej, pozwalając na zachowanie jej mechanicznych właściwości i jest mało inwazyjną alternatywą dla wielu poważnych zabiegów. Wbudowanie się podanego tropokolagenu w tkankę mięśni sprawia, że odzyskują one prawidłowe napięcie, a jednocześnie wyściółka ścian pochwy wzmacnia się i uelastycznia. Także zregenerowana błona śluzowa znowu jest odpowiednio nawilżona, co zmniejsza podatność na infekcje i urazy, pozwalając wrócić do satysfakcjonujących zbliżeń.

Problem nietrzymania moczu może dokuczać r
ównież kobietom po menopauzie, gdzie występujący  niedobór estrogenów wpływa negatywnie na tkankę łączną, prowadząc do zmniejszenia produkcji kolagenu i zwiększając ryzyko wystąpienia wysiłkowego nietrzymania moczu. Brak estrogenów powoduje atrofię błony podśluzowej oraz zmiany zanikowe w obrębie dna miednicy, co prowadzi do osłabienia zamknięcia cewki moczowej. Zjawisko to jest związane z utratą kolagenu i elastyny, zwłaszcza w mięśniach dźwigacza odbytu, które odgrywają tu dużą rolę.

Jak wskazują badania [1], mezoterapia tropokolagenem typu I może być skuteczną metodą w leczeniu nietrzymania moczu, stymulując procesy regeneracyjne i poprawiając strukturę tkanek dna miednicy. Tropokolagen I, po precyzyjnym podaniu do tkanek, stymuluje fibroblasty, indukuje ich migrację do uszkodzonych obszarów, pobudza syntezę i dojrzewanie kolagenu, jednocześnie hamując działanie enzymów rozkładających kolagen. Produkty stosowane w terapii tropokolagenem zawierają dodatkowe składniki wspierające regenerację, działające immunomodulująco, przeciwbólowo i rozkurczowo.

 

Bezpieczeństwo i skuteczność tropokolagenu

 

Niezwykle istotną kwestią jest fakt, że tropokolagen jest nie tylko skuteczny, ale również bezpieczny. Preparaty na bazie tropokolagenu mogą być stosowane przez kobiety w czasie połogu i w okresie karmienia piersią. Ponadto tropokolagen szybko i skutecznie wnika w tkanki, nie wywołując reakcji alergicznych. Dzięki swojej biokompatybilności nie wchodzi także w interakcję z lekami i może być stosowany w połączeniu z innymi zabiegami.

 

Liczbę i częstotliwość zabiegów ustali ginekolog lub lekarz medycyny estetycznej. W zależności od rodzaju problemu, specjalista dobierze właściwy preparat z witaminami oraz minerałami, które wspierają procesy metaboliczne fibroblastów. Sam zabieg trwa krótko, nie wymaga przygotowania i praktycznie bezpośrednio po zabiegu można wrócić do codziennych zajęć.

 

Zastosowanie tropokolagenu w ginekologii, leczeniu nietrzymania moczu i regeneracji okolic intymnych oraz ran i blizn, otwiera nowe możliwości w pielęgnacji kobiecej sfery intymnej. Działanie tego innowacyjnego podejścia nie tylko skupia się na poprawie wyglądu, ale również na przywracaniu funkcji i zdrowia.

 

 [1] Jerzak M., Wpływ mezoterapii tropokolagenem na jakość życia kobiet z nietrzymaniem moczu - badanie wstępne. Nowy Gabinet ginekologiczny 6/2023.