Świąteczne światełka - solarne, na baterie czy do kontaktu?

Świąteczne światełka to jeden z najpopularniejszych elementów dekoracyjnych w grudniu. Nie tylko ozdabiają choinkę, ale także okna, balkony, tarasy czy ogrody. Jednak jak wybrać najlepsze światełka dla naszych potrzeb? Czy lepiej postawić na solarne, na baterie czy do kontaktu? Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w podjęciu decyzji.Światełka solarne to rozwiązanie przyjazne dla środowiska i naszego portfela. Nie zużywają prądu z sieci, a jedynie energię słoneczną, którą magazynują w akumulatorach. Dzięki temu nie musimy się martwić o rachunki za prąd czy przedłużacze. Światełka solarne są idealne do oświetlania ogrodów, altan czy innych miejsc na zewnątrz, gdzie nie ma dostępu do gniazdka. Wadą tego rozwiązania jest jednak to, że światełka mogą być słabo widoczne w pochmurne dni lub gdy są zasłonięte przez śnieg.


Światełka na baterie to kolejna opcja dla tych, którzy chcą uniknąć kabli i gniazdek. Są łatwe w montażu i przenoszeniu, a także bezpieczne dla dzieci i zwierząt. Możemy je umieścić w dowolnym miejscu w domu lub na zewnątrz, np. na choince, w wazonie, na balustradzie czy na drzwiach. Należy jednak pamiętać o regularnej wymianie baterii, co może być uciążliwe i kosztowne. Ponadto światełka na baterie zwykle mają mniej funkcji i trybów świecenia niż te do kontaktu.


Światełka do kontaktu to klasyczny wybór dla wielu osób. Zapewniają jasne i intensywne światło, a także różnorodność wzorów, kolorów i efektów. Możemy je podłączyć do ściemniacza lub programatora, aby dostosować ich natężenie i czas pracy do naszych preferencji. Światełka do kontaktu są również trwałe i niezawodne, nie tracą bowiem mocy ani jakości z czasem. Minusem tego rozwiązania jest jednak konieczność posiadania gniazdka w pobliżu miejsca dekoracji oraz dbania o ukrycie lub zabezpieczenie kabli przed uszkodzeniem lub potknięciem.