Kosmetyki ze składnikami fermentowanymi - co to takiego?Fermentacja to proces, w którym mikroorganizmy, takie jak bakterie, drożdże lub grzyby, przekształcają substancje organiczne w inne produkty. Fermentacja jest wykorzystywana od wieków do produkcji żywności, napojów, leków i kosmetyków. W kosmetologii fermentacja ma wiele zalet, które sprawiają, że kosmetyki ze składnikami fermentowanymi są coraz bardziej popularne.Po pierwsze, fermentacja zwiększa biodostępność i skuteczność składników aktywnych. Dzięki temu kosmetyki są lepiej wchłaniane przez skórę i mają silniejsze działanie. Na przykład, fermentowany olej z ryżu ma większą zawartość witaminy E i antyoksydantów niż niefementowany.


Po drugie, fermentacja zmniejsza ryzyko podrażnień i alergii. Podczas fermentacji mikroorganizmy rozkładają białka i cukry na mniejsze cząsteczki, które są łatwiejsze do tolerowania przez skórę. Ponadto, fermentacja tworzy kwas mlekowy i inne kwasy organiczne, które mają działanie nawilżające, złuszczające i antybakteryjne.


Po trzecie, fermentacja dodaje kosmetykom naturalny zapach i kolor. Niektóre kosmetyki ze składnikami fermentowanymi mają charakterystyczny aromat i odcień, który pochodzi od mikroorganizmów i substratów użytych do fermentacji. Na przykład, fermentowana esencja z galaktozydu ma delikatny zapach jogurtu i mleczną barwę.


Kosmetyki ze składnikami fermentowanymi są szczególnie polecane dla osób z cerą suchą, wrażliwą, dojrzałą lub problematyczną. Mogą pomóc w nawilżeniu, odżywieniu, regeneracji, rozjaśnieniu i wygładzeniu skóry. Niektóre z popularnych składników fermentowanych to:


- Galaktozyd - jest to połączenie galaktozy (cukru mlekowego) i kwasu salicylowego (BHA). Ma działanie nawilżające, złuszczające, przeciwzapalne i przeciwtrądzikowe.

- Ekstrakt z soku z kiszonej kapusty - jest bogaty w witaminę C, kwas mlekowy i probiotyki. Ma działanie rozjaśniające, antyoksydacyjne i wzmacniające barierę skórną.

- Ekstrakt z soku z kiszonego buraka - jest bogaty w antocyjany, flawonoidy i kwas foliowy. Ma działanie przeciwstarzeniowe, poprawiające krążenie i detoksykujące.

- Ekstrakt z soku z kiszonego ogórka - jest bogaty w witaminę A, kwas mlekowy i enzymy. Ma działanie nawilżające, oczyszczające i łagodzące.

- Ekstrakt z soku z kiszonego imbiru - jest bogaty w gingerol, shogaol i zingeron. Ma działanie rozgrzewające, pobudzające mikrokrążenie i przeciwbakteryjne.


Jeśli chcesz spróbować kosmetyków ze składnikami fermentowanymi, polecamy Ci następujące produkty:


- Fermentowana esencja z galaktozydu od Some By Mi - jest to lekka esencja do twarzy, która nawilża, złuszcza i poprawia stan skóry trądzikowej.

- Fermentowana maska z soku z kiszonej kapusty od Tony Moly - jest to maska w płachcie, która rozjaśnia, nawilża i ujędrnia skórę.

- Fermentowana emulsja z soku z kiszonego buraka od Skinfood - jest to odżywcza emulsja do twarzy, która wygładza, regeneruje i poprawia koloryt skóry.

- Fermentowany żel do mycia twarzy z soku z kiszonego ogórka od Holika Holika - jest to delikatny żel do mycia twarzy, który oczyszcza, łagodzi i odświeża skórę.

- Fermentowany krem do twarzy z soku z kiszonego imbiru od The Saem - jest to bogaty krem do twarzy, który rozgrzewa, uelastycznia i chroni skórę przed zimnem.


Kosmetyki ze składnikami fermentowanymi to ciekawy trend w pielęgnacji skóry, który warto wypróbować. Nie tylko zapewniają skórze wiele korzyści, ale także mają niepowtarzalny charakter i zapach. Sprawdź sam i daj nam znać, co o nich myślisz!