Czy jesienią trzeba stosować krem z filtrem?
Jesień to pora roku, która często kojarzy się z chłodem, deszczem i szarugą. W takich warunkach łatwo zapomnieć o ochronie skóry przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Czy jednak rzeczywiście jesienią nie trzeba się martwić o filtr? Odpowiedź brzmi: niekoniecznie.


Promieniowanie UV nie zależy tylko od pory roku, ale także od szerokości geograficznej, wysokości nad poziomem morza, zachmurzenia i odbicia od powierzchni. Nawet w pochmurne dni promienie UV mogą przenikać przez chmury i docierać do naszej skóry. Ponadto, jesienią często występują słoneczne dni, kiedy to promieniowanie jest silniejsze i bardziej niebezpieczne.


Dlatego warto stosować krem z filtrem przez cały rok, nie tylko latem. Krem z filtrem chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem się, przebarwieniami, zmianami skórnymi i ryzykiem raka skóry. Krem z filtrem należy nakładać na twarz, szyję i dekolt codziennie rano, a w razie potrzeby poprawiać w ciągu dnia. Dobrze jest wybierać kremy z filtrem mineralnym, który tworzy na skórze warstwę odbijającą promienie UV, a nie chemicznym, który wchłania je i może powodować podrażnienia.


Jesienią nie musimy sięgać po kremy z bardzo wysokim filtrem, jak SPF 50 czy 60. Wystarczy krem z filtrem średnim, jak SPF 15 czy 20. Ważne jest jednak, aby krem był dostosowany do typu i potrzeb naszej skóry. Skóra sucha potrzebuje nawilżenia i odżywienia, skóra tłusta - matowienia i regulacji wydzielania sebum, skóra wrażliwa - łagodzenia i ochrony.


Pamiętajmy więc, że jesienią również trzeba stosować krem z filtrem. To proste i skuteczne działanie zapewni nam zdrową i piękną skórę przez cały rok.