Co warto zobaczyć w Londynie


Londyn to miasto, które zachwyca swoją różnorodnością, historią i kulturą. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na świecie, które oferuje wiele ciekawych i niezapomnianych atrakcji. W tym artykule przedstawiamy 10 najlepszych atrakcji w Londynie, które warto zobaczyć podczas swojej podróży.1. Tower Bridge


Tower Bridge to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Londynu i niesamowite dzieło inżynierii. Ten most zwodzony łączy dwa brzegi Tamizy i pozwala na przepływ statków pod nim. Zbudowany został w latach 1886-1894 w stylu neogotyckim i ma długość 244 metrów. Można go zwiedzić od środka i podziwiać panoramę miasta z wysokości 42 metrów na szklanej podłodze.


2. Tower of London


Tower of London to zabytkowa twierdza i więzienie, które pełniło wiele funkcji w historii Anglii. Było tu m.in. siedzibą królewską, skarbcem, menażerią, obserwatorium i miejscem egzekucji. Obecnie jest to muzeum, w którym można zobaczyć m.in. słynne klejnoty koronne, zbroje, broń i tortury. Tower of London jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest strzeżony przez tradycyjnych strażników zwanych Beefeaters.


3. Opactwo Westminsterskie


Opactwo Westminsterskie to gotycka świątynia, która jest sercem religijnym i politycznym Anglii. To tu odbywają się koronacje, śluby i pogrzeby monarchów oraz ważnych osobistości. W opactwie znajdują się groby i pomniki wielu sławnych ludzi, takich jak William Szekspir, Isaac Newton, Charles Darwin czy Winston Churchill. Opactwo jest również miejscem modlitwy i kultury, w którym można podziwiać piękne witraże, rzeźby i organy.


4. Pałac Buckingham


Pałac Buckingham to oficjalna rezydencja brytyjskich monarchów i miejsce wielu państwowych uroczystości. Zbudowany został w XVIII wieku i ma ponad 700 pokoi, w tym słynną Galerię Obrazów z dziełami m.in. Rembrandta, Rubensa i van Dycka. Pałac można zwiedzać w okresie letnim, kiedy królowa jest nieobecna. Warto również zobaczyć zmianę warty przed pałacem, która odbywa się codziennie o 11:30.


5. London Eye


London Eye to olbrzymie koło obserwacyjne, które jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Londynu. Zbudowane zostało w 1999 roku na 2000-lecie miasta i ma wysokość 135 metrów. Z 32 kapsuł, które pomieszczą po 25 osób, można podziwiać niesamowity widok na cały Londyn i jego zabytki. Przejazd trwa około 30 minut i jest niezapomnianym przeżyciem.


6. Big Ben


Big Ben to inna nazwa wieży zegarowej przy Pałacu Westminsterskim, która jest kolejnym symbolem Londynu. Nazwa ta odnosi się do największego z czterech dzwonów, który waży ponad 13 ton i bije co godzinę. Wieża ma wysokość 96 metrów i została zbudowana w 1859 roku. Każda z czterech tarcz zegarowych ma średnicę 7 metrów i jest oświetlona nocą.


7. British Museum


British Museum to jedno z największych i najstarszych muzeów na świecie, które gromadzi ponad 8 milionów eksponatów z różnych epok i kultur. Założone zostało w 1753 roku i jest otwarte dla publiczności za darmo. Wśród najcenniejszych zbiorów znajdują się m.in. Kamień z Rosetty, popiersie Ramzesa II, marmury z Partenonu, czy posągi z Wyspy Wielkanocnej.


8. Tate ModernTate Modern to muzeum sztuki nowoczesnej, które mieści się w dawnym elektrowni nad Tamizą. Otwarte zostało w 2000 roku i jest jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie. W jego kolekcji znajdują się dzieła takich artystów jak Picasso, Matisse, Dali, Warhol czy Kandinsky. Muzeum oferuje również wystawy czasowe, warsztaty i wydarzenia kulturalne.


9. Hyde Park


Hyde Park to jeden z największych i najpiękniejszych parków w Londynie, który zajmuje powierzchnię ponad 140 hektarów. Jest to idealne miejsce na odpoczynek, spacer, piknik czy sport. W parku znajdują się m.in. jezioro Serpentine, pomnik księżnej Diany, fontanna Petera Pana czy Speakers' Corner, gdzie każdy może wygłosić swoją mowę na dowolny temat.


10. Camden Market


Camden Market to jeden z największych i najbardziej kolorowych targów w Londynie, wyjątkowe miejsce, pełnie niebanalnych sklepików, pysznego jedzenia, oryginalnych ludzi, miejsc i widoków i przedmiotów.