Styl loftowy, czyli jaki?

 Mieszkanie w loftowym stylu to marzenie wielu osób, które cenią sobie przestrzeń, oryginalność i nowoczesność. Styl loftowy wywodzi się z USA, gdzie w latach 50. XX wieku zaczęto adaptować stare fabryki i magazyny na mieszkania. Charakterystycznymi cechami tego stylu są wysokie sufity, duże okna, widoczne instalacje i surowe materiały. Jak urządzić mieszkanie w loftowym stylu?Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego lokum. Najlepiej sprawdzą się mieszkania w starych kamienicach lub budynkach przemysłowych, które mają duże metraże i wysokość. Jeśli nie mamy takiej możliwości, możemy stworzyć iluzję przestrzeni poprzez zastosowanie jasnych kolorów na ścianach i podłodze, a także likwidację zbędnych ścian i drzwi.


Drugim krokiem jest dobór mebli i dodatków. Styl loftowy lubi prostotę i minimalizm, dlatego należy unikać zbyt wielu elementów i ozdób. Meble powinny być funkcjonalne, solidne i wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, metal, skóra czy beton. Niektóre meble mogą być również pochodzenia przemysłowego lub vintage, np. stolik kawowy zrobiony z palety czy lampa z żarówką na widoku. Dodatki powinny podkreślać charakter wnętrza i nawiązywać do jego historii, np. plakaty, mapy, zegary czy stare maszyny.


Trzecim krokiem jest oświetlenie. Styl loftowy wymaga dużo światła naturalnego i sztucznego. Duże okna powinny być odsłonięte lub zasłonięte lekkimi firankami lub roletami. Oświetlenie sztuczne powinno być mocne i rozproszone, np. za pomocą halogenów lub lamp wiszących. Można również zastosować oświetlenie punktowe lub akcentowe, np. za pomocą lamp stołowych czy świeczników.


Styl loftowy to doskonały sposób na stworzenie niepowtarzalnego i nowoczesnego wnętrza, które będzie odzwierciedlać naszą osobowość i gust. Wymaga jednak odwagi i kreatywności, ponieważ nie jest to styl dla każdego. Jeśli jednak lubimy przestrzeń, surowość i oryginalność, to styl loftowy jest dla nas idealny.