Uniwersalne granice designu?

 

Uniwersalne jak obrzeża!

Wyznaczają granice alejek czy ścieżek, zapobiegają obsypywaniu ziemi lub rozjeżdżaniu zieleni, a także służą do budowy rabat – obrzeża, bo o nich mowa, pełnią szereg funkcji w otoczeniu naszego domu i przed nim.

Beton cieszy się dziś dużą popularnością w aranżacjach przestrzeni wokół nowoczesnych domów. Z betonowych prefabrykatów buduje się dziś alejki, ścieżki, chodniki, tarasy, podjazdy oraz elementy małej architektury. Dlatego też betonowe obrzeża są naturalnym dopełnieniem współczesnych przydomowych kompozycji. Poza tym cechują się doskonałymi parametrami technicznymi, co gwarantuje ich trwałość i nienaganną estetykę przez lata. Jeśli dodamy do tego fakt, że praktycznie nie wymagają konserwacji, obrzeża betonowe stają się numerem jeden, pozostawiając daleko w tyle konkurencję wykonaną z drewna czy plastiku. Gdy połączymy to dodatkowo z mnogością dostępnych na rynku wzorów, które różnią się między sobą wysokością, grubością, długością, fakturą i kolorem, to uzyskujemy materiał, który świetnie wkomponuje się w niemal każdą aranżację. Zacznijmy jednak od podstaw.

 


Żeby trzymać wszystko w ryzach!

 

Podstawową funkcją obrzeży jest ochrona nawierzchni lub terenów zielonych, dlatego są one stosowane na skraju ścieżek, chodników, dróg, podjazdów lub przestrzeni zielonych. Dobrze zamontowane bordery stabilizują nawierzchnię, zapobiegając tym rozsuwaniu się jej na boki. Dzięki obrzeżom zdecydowanie dłużej zachowuje ona swoją trwałość i walory estetyczne.

 

Skutecznie rozgraniczają strefy

 

Pełnią one również ważną rolę polegającą na wyraźnym rozgraniczaniu stref pieszych od jezdnych, czy stref ruchu od zieleni miejskiej. Doskonale widać to szczególnie na styku drogi i chodnika, gdzie często oprócz zwykłych krawężników układane są bordery, które otaczając teren zielony, uniemożliwiają wjeżdżanie na niego samochodami i parkowanie na trawniku.

 

Zapobiegają obsypywaniu się ziemi

 

Obrzeża są również elementami, które mogą być przydatne przy zabezpieczaniu skarp i zapobieganiu obsypywaniu się ziemi. Choć większość z nich nie przekracza wysokością 30 cm, to umieszczone u dołu skarpy, tuż przed chodnikiem, bądź po bokach skarpy, doskonale spełnią to zadanie.

  

Zbudują rabaty!

 

Z obrzeży możemy stworzyć kwietne rabaty bądź zielniki. Bordery posłużą w tym przypadku jako element ochronny i wytyczający wyraźną granicę pomiędzy strefami w ogrodzie.

 

Funkcjonalne i designerskie rozwiązania

 

Do wymienionych zastosowań doskonale nadają się takie obrzeża, jak Modern, Lingo i Treo. Ich wysokość nie przekracza 30 cm. Każde z nich, z uwagi na swoją stonowaną kolorystykę utrzymaną w tonacjach szarości i brązów, a także minimalistyczny design, sprawdzi się w praktycznie każdej aranżacji, a w szczególności w nowoczesnych projektach. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że te obrzeża wyglądają identycznie, tak naprawdę znacznie się od siebie różnią. Modern posiada gładką fakturę, wymiar 7x91 cm  (Modern I) lub  6x100 cm (Modern II), wysokość 28 cm oraz składa się z czterech trapezowych elementów. Dzięki temu pozwala na budowę odcinków prostych i łuków, co stwarza jeszcze większe możliwości aranżacyjne. Produktem podobnym do obrzeża Modern pod względem faktury jest Lingo. Pojedynczy element jest jednak w tym przypadku zdecydowanie krótszy, bo ma długość 50 cm oraz grubszy, bo posiada szerokość 10 cm. Wysokość elementów jest natomiast podobna. Lingo to wyjątkowo minimalistyczne obrzeże, co czyni je bardzo wysublimowanym i eleganckim. Trzecim z ciekawych rozwiązań jest Treo. Posiada ono drobno utwardzaną teksturę. Charakterystycznymi cechami Treo są pionowe linie, które dzielą wizualnie każdy element na trzy części, jak również fazowanie przebiegające wzdłuż górnej krawędzi prefabrykatu.

 

Pozwalają  efektownie wykończyć schody

 

Niektóre z obrzeży można też wykorzystać do wykończenia schodów w strefie wejściowej lub na taras. Jest to praktyczny i szybki w realizacji sposób niwelacji różnic wysokości terenu. Do tego celu ze względu na swoje rozmiary doskonale nadają się obrzeża Modern i Lingo, przy czym z Lingo w zależności od potrzeb można stworzyć wyższy i węższy stopień lub niższy i szerszy.

 

Obrzeże standardowe, a może szersze?

 

Najbardziej popularna szerokość obrzeży to 6 do 8 cm, ale na rynku dostępne są również warianty o grubości 10 cm, a najlepszym przykładem jest wspomniane Lingo. Takie grubsze i bardziej masywne obrzeża są doskonałym wykończeniem nowoczesnych nawierzchni ułożonych z płyt wielkoformatowych. Szerokie obrzeża są niewątpliwie swego rodzaju elementem ozdobnym, dlatego warto spojrzeć na nie tylko pod kątem funkcjonalnym, ale również docenić ich ciekawy design.

 

Jak widać, obrzeża pełnią istotne funkcje w aranżacji przestrzeni dookoła posesji. Stabilizują nawierzchnię, są używane jako elementy oporowe, pozwalają lepiej uporządkować przestrzeń i kreować małą architekturę, a także stanowią część ogrodowej „galanterii”. Są niezwykle ważnym detalem, który doda przestrzeni nie tylko funkcjonalności, ale także szyku i elegancji.  

 

 


www.polbruk.pl