Oczy kontra słońceZ niecierpliwością wyczekujemy wiosny i lata, a przede wszystkim związanych z nimi wyższych temperatur oraz większej dawki promieni słonecznych, które pobudzają do życia i dodają energii. Trzeba jednak pamiętać, że poza licznymi zaletami, promieniowanie niesie także spore zagrożenia, przede wszystkim dla naszych oczu. Jak mądrze chronić wzrok przed słońcem, a jednocześnie zachować komfort widzenia?
Tutaj z pomocą przychodzą nam oczywiście okulary przeciwsłoneczne, które niestety częściej traktowane są jako modny dodatek do ubioru, niż ważny element ochrony wzroku. Nierzadko zdarza się, że gdy słońce zaczyna razić, bez zastanowienia kupujemy okulary przeciwsłoneczne na mijanych po drodze straganach i stoiskach. Tymczasem głównym zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona - nie tyle przed oślepiającym światłem, ile - przede wszystkim przed promieniami UVA i UVB. Osoby, które nie chronią wzroku używając dobrych okularów przeciwsłonecznych narażają swoje oczy na szkodliwe działanie tych promieni.
Dlaczego powinniśmy nosić okulary przeciwsłoneczne?
Przedostające się do oka promienie UVA i UVB mogą stać się  źródłem wielu chorób, takich jak zaćma, skrzydlik czy nawet czerniak. Mogą też prowadzić do degeneracji plamki żółtej (centralnej części siatkówki odpowiedzialnej za ostrość widzenia i rozpoznawanie szczegółów) oraz dość częstego latem zapalenia spojówek, zaczerwienienia, łzawienia czy pieczenia oczu. Latem bez okularów przeciwsłonecznych w zasadzie nie powinniśmy wychodzić z domu.  
Jakie powinny być dobre okulary przeciwsłoneczne?
Chociaż sklepy odzieżowe i uliczne stojaki kuszą różnorodnością kolorów i kształtów oprawek oraz cenami niższymi niż te w salonie optycznym, zwykle nie zapewniają właściwej ochrony przed promieniowaniem UV. Co gorsza, źrenica schowana za ciemną soczewką okularową rozszerza się i wpuszcza więcej światła a tym samym szkodliwych promieni UV do wnętrza oka, przez co okulary zamiast pomagać, mogą nam zaszkodzić. Dlatego decydując się na zakup okularów przeciwsłonecznych warto wybrać się do optyka, który odpowiednio nam doradzi i dobierze rozwiązanie dostosowane do naszych potrzeb i naszej wady wzroku  (nie każdy wie, że można mieć korekcyjne okulary przeciwsłoneczne).
Samo zabarwienie soczewek okularowych nie wystarczy - stopień ochrony przed UV zależy od materiału z jakiego wykonane są soczewki oraz rodzaju zastosowanych uszlachetnień. Soczewki okularowe wykonane z materiału o indeksie wyższym bądź równym 1.53 gwarantują nam pełną ochronę przed promieniowaniem UV. Natomiast jeżeli wybieramy soczewki z materiału o indeksie 1.50, warto poprosić wówczas o dodatkowy filtr UV 400, który zapewni nam 100% ochronę przed szkodliwym promieniowaniem.
Dla dobra oczu ważny jest także odpowiedni kształt okularów. Chcąc zapewnić oczom najlepszą ochronę, należy wybierać duże oprawy okularowe o większej krzywiźnie, które zapobiegają wpadaniu promieni słonecznych od góry lub z boku okularów. Poza okularami przeciwsłonecznymi warto jest także chronić oczy przed oślepiającym światłem nosząc np. kapelusz lub czapkę z daszkiem.
Fotochromy – okulary na co dzień
Osobom szukającym uniwersalnych rozwiązań z pewnością przypadną do gustu okulary z soczewkami fotochromowymi. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że automatycznie zmieniają swoje zabarwienie w zależności od natężenia światła (reagują na promienie UV). Na zewnątrz przyciemniają się nawet do 89%, czyli osiągają poziom zabarwienia wysokiej klasy okularów przeciwsłonecznych, a w pomieszczeniach pozostają bezbarwne. Poza podstawową zaletą, czyli maksymalną ochroną przed promieniowaniem UV (nawet w soczewkach o indeksie 1.50), są wygodniejsze w użytkowaniu, można je bowiem nosić cały dzień, bez konieczności sięgania po okulary przeciwsłoneczne, gdy zmienia się pogoda lub miejsce, w którym przebywamy.
Często klienci obawiają się, że soczewki fotochromowe nie będą reagować odpowiednio szybko na zmiany natężenia oświetlenia – tłumaczy Szymon Grygierczyk, ekspert firmy Hoya Lens Poland, znanego na całym świecie producenta nowoczesnych soczewek okularowych. Wystarczy jednak wybrać produkt o wysokich parametrach technologicznych gwarantujący błyskawicznie przyciemnianie się soczewek na zewnątrz i rozjaśnianie wewnątrz pomieszczeń. Dzięki temu niezależnie od panujących warunków atmosferycznych i natężenia światła, miejsca, w którym się znajdujemy i pory dnia, soczewki fotochromowe dostosowują się do otoczenia, zapewniając komfortowe widzenie niezależnie od sytuacji – w pomieszczeniu stają się bezbarwne, tak jak standardowe okulary korekcyjne, na zewnątrz zaś przyciemniają się stosownie do natężenia promieni słonecznych. Jednocześnie, podczas tych szybkich zmian, przez cały czas zachowana jest pełna ochrona przed promieniowaniem UV – a w przypadku zastosowania specjalnej powłoki antyrefleksyjnej, dodatkowo zapewniona jest ochrona wzroku, nawet przed promieniami odbijającymi się od wewnętrznej powierzchni soczewki – dodaje Szymon Grygierczyk z Hoya Lens Poland.
Okulary fotochromowe są okularami na każdą porę roku, gwarantują 100% ochrony przed promieniowaniem UV. Polecane są wszystkim osobom wrażliwym na światło, które często przebywają zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń - właśnie dlatego to rozwiązanie doskonale sprawdza się w mieście.

Pełna ochrona oczu przed słońcem
Jeśli natomiast mamy w planie długie i częste przebywanie na słońcu i potrzebujemy okularów na ostre słońce np. na plażę (lub śnieg) to zarówno osoby bez wady  wzroku, jak i potrzebujące korekcji, powinny zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne.
 Osoby spędzające sporo czasu nad wodą, wiedzą jak oślepiające potrafią być promienie słoneczne odbijające się od jej powierzchni. Najlepszym sposobem na uniknięcie takich odblasków są okulary z soczewkami polaryzacyjnymi. Blokują one określone fale światła, redukują irytujące refleksy i zapobiegają tym samym mrużeniu oczu. Inną zaletą polaryzacji jest zwiększenie kontrastu widzenia. Dodatkowo okulary z soczewkami polaryzacyjnymi gwarantują pełną ochronę przed promieniowaniem UV

Jakie znaczenie ma kolor?

Zabarwienie okularów ma duże znaczenie dla oczu. Najczęściej występujące zabarwienia to kolor brązowy, szary oraz żółty i pomarańczowy.  Kolor brązowy najlepiej zatrzymuje światło niebieskie i podnosi kontrast koloru trawy w stosunku do nieba. Szary i szarozielony kolor soczewek nie zmienia kolorów otaczających przedmiotów, są one widziane w naturalny sposób, mogą być jednak nieco przygaszone. Z kolei żółte i pomarańczowe zabarwienie poprawia kontrast widzenia w pochmurny dzień i o zmroku. Zabarwienie okularów zapewnia też stylowy wygląd.
Kolorowe soczewki okularowe wyglądają bardzo stylowo. Trzeba  jednak pamiętać, że oprócz koloru bardzo ważny jest też stopień zabarwienia soczewek. Wystarczającą ochronę zapewniają soczewki zabarwione w 70-75 proc., ale przy silnym nasłonecznieniu – powinny mieć nawet 85 do 90 proc. Należy również pamiętać, że w soczewkach o wysokiej absorpcji, powyżej 92%, nie można prowadzić samochodu.  – dodaje Szymon Grygierczyk z Hoya Lens Poland.
Przed zakupem okularów, które mają chronić nasz wzrok przed słońcem warto wziąć pod uwagę nie tylko ich wygląd, ale przede wszystkim parametry techniczne, które zagwarantują komfort widzenia i zdrowy wzrok na lata. Możliwości oferowane przez nowoczesną optykę są znacznie bardziej rozbudowane niż mogłoby się początkowo wydawać, dlatego każdą decyzję należy przedyskutować ze specjalistą - optykiem.  Rozmowa z optykiem pozwoli ustalić niezbędne cechy idealnych okularów przeciwsłonecznych, a w przypadku osób z wadami wzroku – umożliwi wybór soczewek gwarantujących pełną ochronę przed słońcem oraz najbardziej optymalne rozwiązanie zarówno z punktu widzenia potrzeb, jak i finansów.