Cytryny, brokuły czy papryka? Poznaj najbogatsze źródła witaminy C

 Witamina C jest niezbędnym składnikiem naszej diety, ponieważ pomaga w utrzymaniu zdrowia skóry, włosów, zębów i dziąseł, a także wspomaga układ odpornościowy i gojenie się ran. Witamina C jest również silnym przeciwutleniaczem, który chroni nasze komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Ale skąd czerpać witaminę C? Jakie są najbogatsze źródła tego cennego związku?Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie odpowiedniej dawki witaminy C jest spożywanie świeżych owoców i warzyw, które zawierają ją w naturalnej formie. Niektóre z nich to:


- Cytrusy: pomarańcze, grejpfruty, cytryny, limonki. Jedna średnia pomarańcza dostarcza nam około 70 mg witaminy C, co stanowi prawie 80% zalecanego dziennego spożycia (RDA) dla dorosłych. Cytrusy są również bogate w błonnik, kwas foliowy i flawonoidy, które mają korzystny wpływ na zdrowie serca i naczyń krwionośnych.

- Kiwi: te zielone owoce pochodzące z Nowej Zelandii mają więcej witaminy C niż cytrusy. Jedno średnie kiwi zawiera około 90 mg witaminy C, co stanowi ponad 100% RDA. Kiwi są również źródłem potasu, magnezu, miedzi i witaminy E.

- Papryka: zarówno czerwona, jak i zielona papryka są doskonałym źródłem witaminy C. Jedna średnia papryka czerwona zawiera około 190 mg witaminy C, co stanowi ponad 200% RDA. Papryka jest również bogata w beta-karoten, który jest prekursorem witaminy A i pomaga w ochronie wzroku.

- Brokuły: te zielone warzywa krzyżowe są nie tylko bogate w witaminę C, ale również w inne składniki odżywcze, takie jak witamina K, kwas foliowy, żelazo i błonnik. Jedna filiżanka ugotowanych brokułów dostarcza nam około 100 mg witaminy C, co stanowi ponad 110% RDA. Brokuły mają również właściwości przeciwnowotworowe dzięki zawartości glukozynolanów i sulforafanu.

- Truskawki: te słodkie i soczyste owoce są jednym z najpopularniejszych źródeł witaminy C. Jedna filiżanka pokrojonych truskawek zawiera około 85 mg witaminy C, co stanowi prawie 100% RDA. Truskawki są również źródłem kwasu elagowego, który ma działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.


Oprócz tych pięciu produktów, istnieje wiele innych owoców i warzyw, które mogą dostarczyć nam witaminę C w znacznych ilościach. Niektóre z nich to: czarna porzeczka, gujawa, mango, ananas, brukselka, kalafior, kapusta, szpinak i brukselka.


Ważne jest jednak, aby pamiętać o kilku kwestiach dotyczących spożywania witaminy C:


- Witamina C jest bardzo wrażliwa na światło, ciepło i tlen. Dlatego najlepiej jeść owoce i warzywa na surowo lub lekko gotować na parze lub dusić. Unikaj długiego gotowania lub smażenia produktów bogatych w witaminę C.

- Witamina C jest rozpuszczalna w wodzie. Dlatego należy unikać moczenia owoców i warzyw w wodzie przed spożyciem lub gotowaniem. Zamiast tego należy je dokładnie umyć pod bieżącą wodą i osuszyć.

- Witamina C jest łatwo utleniana. Dlatego należy spożywać owoce i warzywa bogate w witaminę C jak najszybciej po ich pokrojeniu lub przygotowaniu. Nie przechowuj ich zbyt długo w lodówce lub zamrażarce, ponieważ mogą stracić część swojej wartości odżywczej.

- Witamina C jest lepiej przyswajana w połączeniu z żelazem. Dlatego warto łączyć produkty bogate w witaminę C z produktami bogatymi w żelazo, takimi jak mięso, ryby, jaja, soczewica, szpinak czy orzechy. To pomoże zapobiec anemii i poprawić stan krwi.


Witamina C jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia i samopoczucia. Dlatego warto zadbać o jej odpowiednie spożycie poprzez zróżnicowaną i zbilansowaną dietę, bogatą w świeże owoce i warzywa. Nie musimy sięgać po suplementy witaminy C, jeśli dostarczymy jej naszemu organizmowi w naturalnej formie. Pamiętajmy, że nadmiar witaminy C może być również szkodliwy i powodować biegunkę, kamienie nerkowe czy zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Dlatego zachowajmy umiar i cieszmy się smakiem i korzyściami z najbogatszych źródeł witaminy C.