Z tarasu na ogród - komfortowo i w dobrym stylu

 

 
Taras to wyjątkowa przestrzeń, na której latem spędzamy wiele czasu, dlatego tak ważne jest stworzenie płynnego przejścia pomiędzy nim a ogrodem, zwłaszcza jeśli teren nie jest równy. Podpowiadamy, jakie rozwiązania sprawdzą się w takich przypadkach.

 

Taras od zawsze był jedną z ważniejszych przestrzeni w otoczeniu domu. Jego historia sięga czasów starożytnych. Stosowano go w dawnej Grecji czy Rzymie, a nawet w jeszcze starszych cywilizacjach Bliskiego Wschodu. Od początku był on miejscem spotkań towarzyskich oraz swoistym przedłużeniem domu. Żeby zaznaczyć jego wagę w kompozycji, bardzo często był umieszczany powyżej ogrodu. Ta tendencja nie uległa zmianie do dziś, dlatego aby umożliwić płynną komunikację na linii taras–ogród, różnicę poziomów niweluje się przy pomocy schodów lub pochylni. To drugie rozwiązanie zapewnia komfortowy dostęp do tarasu od strony ogrodu również osobom z ograniczoną sprawnością ruchową, ludziom starszym czy rodzicom z dziećmi.

 

Komfortowa droga na taras

 

Schody na taras wykonamy na kilka różnych sposobów, ale najprostszym, najszybszym i superestetycznym rozwiązaniem jest zbudowanie ich z gotowych betonowych elementów. Sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie musimy zniwelować niewielkie różnice wysokości, a do tego wystarczą 2-3 stopnie. Taka konstrukcja nie wymaga budowy żadnego fundamentu ani wzmocnień, a samo ułożenie stopni przebiega szybko i sprawnie. Masywne, lite betonowe bloki mają jeszcze jedną olbrzymią zaletę: są mało podatne na uszkodzenia w porównaniu z betonowymi schodami wykończonymi płytkami ceramicznymi. Ich atutem jest również prosta i mało pracochłonna konserwacja. W praktyce ogranicza się ona do usuwania na bieżąco zabrudzeń. Żeby ochronić stopnie przed ewentualnymi plamami, warto co kilka lat przeprowadzić ich impregnację, podobnie jak robi się to w przypadku nawierzchni wykonanych z płyt i kostek betonowych. Betonowe schody są bardzo wygodne w użytkowaniu. Na przykład stopień Grando ma wysokość 15 cm, która jest optymalna, gdyż nie wymaga podnoszenia nóg zbyt wysoko. Oprócz dużej funkcjonalności istotną zaletą elementów Grando jest ich dostępność w kilku wersjach różniących się fakturą, wielkością i kolorem. Stopnie o gładkiej fakturze występują w trzech rozmiarach: 37x100 cm (kolory nerino, stalowy, grafitowy, latte, hawaii), 40x100 cm (stalowy i grafitowy) oraz 46x100 cm (nerino, grafitowy, latte, hawaii), natomiast te o fakturze łamanej przypominającej łupany kamień – w rozmiarze 40x100 cm oraz w czterech kolorach – nerino, grafitowym, latte i hawaii. Dzięki tak dużej różnorodności bez problemu dopasujemy stopnie Grando do każdej aranżacji.

 

Efektowna alternatywa. Schody zawieszone w powietrzu.

 

Bardzo ciekawym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem ze względu na swoją efektowność są lewitujące schody. Prezentują się dość widowiskowo, ponieważ wyglądają, jakby wisiały w powietrzu. Tego rodzaju schody również wykonamy z elementów betonowych. Doskonałym przykładem są tu stopnie Magna. Jeśli chodzi o wielkość, to prawdziwe „olbrzymy”, gdyż mają wymiar 75x100 cm. Pomimo tego wizualnie wydają się bardzo lekkie, ze względu na to, że ich wysokość wynosi zaledwie 8 cm. Gdy ułożymy je z delikatnym przesunięciem opierając kolejno na sobie, uzyskamy wrażenie, że kaskadowo „spływają” z tarasu do ogrodu. Lewitujące stopnie Magna doskonale pasują do nowoczesnych aranżacji, w których dominują minimalizm i kolorystyka utrzymana w odcieniach szarości. Występują w kolorze nerino, czyli bardzo modnym melanżu bieli, szarości i czerni. Do budowy minipochylni przy tarasie, która może uzupełnić komunikację na linii taras – ogród możemy też wykorzystać wielkoformatowe płyty, takie jak Polbruk Magna. Jest to naturalne rozwiązanie, gdyż płyty Magna bardzo często są stosowane jako nawierzchnie typowo tarasowe. Dzięki temu w prosty sposób można stworzyć spójną i efektowną aranżację z użyciem dopasowanych do siebie schodów, nawierzchni tarasu oraz pochylni. Przy budowie pochylni musimy jednak pamiętać o odpowiednim pochyleniu biegu, które nie powinno być większe niż 8 proc. Poza spełnieniem norm budowlanych, a co za tym idzie bezpieczeństwa, jest to niezwykle istotne z punktu widzenia komfortu użytkowania.

 

Sposoby na „boki” tarasu

 

Jeśli schody i ewentualna pochylnia z tarasu do ogrodu obejmują tylko część tarasu, warto odpowiednio obudować jego boki, co zabezpieczy chodzące po nim osoby przed przypadkowym upadkiem, ale również go urozmaici i ozdobi. W sąsiedztwie schodów możemy też stworzyć oryginalne kwietniki. Przy pomocy sześciennych i minimalistycznych donic Tigela w kolorze stalowym i grafitowym zbudujemy wzdłuż schodów np. kaskady, w których możemy umieścić rośliny będące piękną dekoracją tarasu. Do budowy kwietników świetnie nadaje się też palisada Hestra. Posiada ona drobnoutwardzaną fakturę i występuje w czterech wysokościach: 40, 60, 80 i 100 cm oraz w czterech kolorach: stalowym, grafitowym, brązowym i melanżu nerino. Pozwala to na tworzenie ciekawych kombinacji elementów o różnych wysokościach i barwie, a także na budowę donic lub obrzeży osłaniających boki schodów. Jeśli zależy nam na drobnoutwardzanej fakturze, a potrzebujemy niższych elementów, warto zwrócić uwagę na obrzeże Treo o wymiarze 8x50 cm i wysokości 30 cm. Występuje ono w tych samych kolorach, co Hestra i ma równie minimalistyczny design. Element ten jest poprzecinany pionowymi liniami, które dodają mu dynamizmu oraz lekkości. Treo jest dostępne także w wersji z gładką fakturą w kolorze nerino. Alternatywą do niego jest tegoroczna nowość rynkowa, czyli obrzeże Fem. Jest ono nieco niższe (28 cm), delikatniejsze i cechuje się „lżejszym” designem, choć posiada podobne podziały w postaci pionowych linii. Występuje w gładkiej fakturze i w dwóch klasycznych kolorach – stalowym oraz grafitowym. Warto również zwrócić uwagę na obrzeże Modern II o gładkiej fakturze. To dość duży element o długości 100 cm, szerokości 6 cm i wysokości 28 cm dostępny w uniwersalnych kolorach, czyli brązowym, szarym, stalowym i grafitowym.

 

W „kamiennym” klimacie

 

Powyższe rozwiązania doskonale sprawdzają się w nowoczesnych rozwiązaniach w połączeniu ze stopniami betonowymi o gładkiej fakturze. Natomiast do stopni o fakturze łamanej przypominającej kamień, takich jak Grando, doskonale pasuje murek Albero. Można nim obudować boki tarasu lub zbudować z niego bardzo atrakcyjne wizualnie donice. Elementy Albero przypominają naturalny kamień i jest ich aż siedem rodzajów, dzięki czemu stworzona z nich kompozycja za każdym razem będzie unikatowa. Albero zastosujemy jako murek ogrodowy po bokach schodów, w charakterze obrzeża lub też zbudujemy z niego donicę. Bez względu na to, w jakiej ostatecznie formie go użyjemy, zawsze będzie prezentował się doskonale ze względu na charakterystyczny design nawiązujący do dawnych murków granicznych, które niegdyś dzieliły pola we Włoszech, Hiszpanii czy na Cyprze. Murek Albero to doskonałe rozwiązanie w projektach śródziemnomorskich i rustykalnych, ale może również pięknie uzupełnić nowoczesną aranżację. Wystarczy wykończyć go daszkiem Neo, aby nabrał zupełnie innego charakteru.

 

Komfortowe przejście pomiędzy tarasem a ogrodem to ważny element aranżacji przesądzający często o funkcjonalności. Do jego stworzenia doskonale nadają się betonowe elementy, takie jak gotowe stopnie lub płyty (w przypadku pochylni). Kompozycję możemy dodatkowo uzupełnić o elementy zabezpieczające ciągi komunikacyjne, a dodatkowo urozmaicające kompozycję.

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Polbruk S.A. – to jeden z liderów w produkcji kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce. Stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.O firmie

www.polbruk.pl

www.facebook.com/polbruk

www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/

www.facebook.com/JestemFachowcem