Badanie wzroku? Zobacz, jakie to ważne!



Profilaktyka i propagowanie zdrowego stylu życia mają ogromny wpływ na funkcjonowanie człowieka. Szczególnie, kiedy pod uwagę weźmiemy delikatny i niezmiernie istotny w naszym życiu narząd wzroku. Wzrok jest zmysłem, który prowadzi nas przez życie. Regularne wizyty u specjalisty, odpowiednia dieta i duża świadomość - sprzyjają zapobieganiu różnego rodzaju schorzeń oczu. 11 października 2018 roku obchodzimy Światowy Dzień Wzroku (World Sight Day). Jest to doskonała okazja, by pomyśleć o wizycie kontrolnej u okulisty.

Światowy Dzień Wzroku
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie żyje około 269 milionów osób z różnymi zaburzeniami widzenia. Aby promować profilaktykę badania wzroku i podjąć próby wyeliminowania ślepoty na świecie, w 2000 roku został ustanowiony Światowy Dzień Wzroku.  W Polsce pierwsze takie święto zorganizowano w 2006 roku, aby zachęcić Polaków do częstszych badań wzroku oraz minimalizowania skutków wynikających z wad wzroku. Patronem wydarzenia został prof. Zbigniew Religa. Problemy ze wzrokiem mogą dotyczyć każdego z nas, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Odpowiednie działania prewencyjne pomagają uniknąć pogłębiania się wad wzroku, występowania chorób takich jak jaskra, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) oraz wielu innych. Co można zrobić, aby zachować dobry wzrok?

Profilaktyka wzroku – dlaczego jest taka istotna?
Przede wszystkim należy regularnie badać się u okulisty, to jest klucz do uniknięcia rozwoju zaburzeń widzenia. Osoba, która nie ma kłopotów ze wzrokiem powinna stawiać się na badania kontrolne co 2-3 lata. Po zauważeniu pierwszych symptomów pogorszenia widzenia nie należy zwlekać, tylko jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty.
Po 40 roku życia badanie wzroku powinno odbywać się częściej, przynajmniej raz w roku - ze względu na osłabienie narządu wzroku i postępujące procesy starzenia. Jeśli przeczytanie małych liter w książce czy też  odczytanie sms-a na telefonie zaczyna sprawiać coraz więcej trudności – należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Osoby ze stwierdzoną wadą wzroku oraz innymi trudnościami w zakresie widzenia także powinny kontrolować wzrok co najmniej raz w roku. Coroczne badanie pomoże wykluczyć pogorszenie jakości widzenia i zweryfikować poprawność dobranych wartości korekcyjnych. Warto o tym pamiętać, nawet gdy nie mamy niepokojących oznak. Wiele schorzeń postępuje bezobjawowo, stopniowo i niezauważalnie. Pieczenie i swędzenie oczu, drganie powiek, pogarszające się widzenie czy nadwrażliwość na światło to sygnały alarmowe.

Co jest dobre dla oka?

Częścią profilaktyki wzroku oprócz regularnych wizyt kontrolnych jest  odpowiedni styl życia. Dieta, wykonywana praca, sposób spędzania wolnego czasu mają wpływ na stan oczu i ostrość widzenia.
Zdrowa dieta to jeden ze sposobów, w jaki możemy oddziaływać na wzrok. Włączenie do posiłków produktów bogatych w witaminę A może uchronić przed tzw. kurzą ślepotą (gorsze widzenie po zmierzchu). Szpinak, sałata, żółta papryka czy marchewka zawierają bardzo dużą ilość witaminy A i warto wzbogacić w nie codzienne posiłki. Witaminy z grupy B również pozytywnie wpływają na narząd wzroku. Są odpowiedzialne za pracę nerwu wzrokowego oraz utrzymanie fizjologicznych funkcji oka. Znajdują się w pełnoziarnistym pieczywie, kaszach oraz drobiu. W diecie zdrowej dla oczu nie powinno zabraknąć takich mikroelementów jak cynk i selen. Są one niezwykle istotne dla osób starszych, ponieważ przyczyniają się do zapobiegania powstawania zwyrodnienia plamki żółtej i utraty wzroku wraz z wiekiem.
Oprócz diety równie ważna jest higiena oczu, czyli zadbanie o właściwy odpoczynek dla nich. Długa praca przy komputerze, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach czy duże zadymienie lub zapylenie nie sprzyjają dobremu funkcjonowaniu naszych oczu. W czasie pracy przy komputerze warto wykonywać gimnastykę oczu: przenosić wzrok od bliskich do oddalonych elementów, robić krótkie przerwy i co jakiś czas spoglądać przez okno. Można też wykonywać szybkie ćwiczenia gałek ocznych – zamykać oczy i przesuwać wzrok w lewo – prawo, górę – dół. Kolejne ćwiczenie to wodzenie wzrokiem po obwodzie ósemki lub znaku nieskończoności. Co dają takie krótkie przerwy? Umożliwiają rozluźnienie napiętych mięśni gałek ocznych, dzięki czemu oczy mogą odpocząć.

Gorsze widzenie to nie zawsze schorzenie
Z wiekiem widzenie może coraz bardziej się pogarszać i wcale nie musi to być oznaka schorzeń oczu. Po 40 roku życia pojawia się prezbiopia, naturalny efekt zmian zachodzących w narządzie wzroku spowodowany wiekiem. Soczewka oka stopniowo traci elastyczność, a tym samym ograniczane są jej zdolności skupiające. Oko nie jest w stanie tak efektywnie pracować jak w przeszłości.
Objawy, które świadczą o prezbiopii:
·         trudności z przeczytaniem niewielkiego druku w książkach, na ulotkach czy na monitorach komputerów lub telefonów,
·         trzymanie dokumentów, gazet, książek daleko od oczu na tzw. wyciągnięcie ręki, aby móc przeczytać zawarty w nich tekst,
·         bóle głowy, zmęczenie, odczucie dużego napięcia w gałkach ocznych.
Prezbiopia jest naturalnym procesem, który postępuje stopniowo, a jego skutki odczuwają osoby po 40 roku życia. Może być uciążliwa w codziennym funkcjonowaniu, jednak dzięki osiągnięciom współczesnej optyki można sobie z nią poradzić.
„W większości przypadków prezbiopię można skutecznie korygować za pomocą soczewek progresywnych. Zaawansowane konstrukcje progresywne pozwalają na dopasowanie soczewek do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Mogą być tak idealnie dopasowane, jak ubranie szyte na miarę. Jest to niezwykle komfortowe rozwiązanie dla pacjentów. Warunkiem jest jednak przekazanie optykowi wyczerpujących informacji dotyczących stylu życia oraz ergonomii pracy. Optyk wykonuje pomiar indywidualnych parametrów i opracowuje osobisty profil widzenia. Pozwala to  na stworzenie unikalnych i w pełni zindywidualizowanych soczewek progresywnych, gwarantujących ostre, komfortowe i naturalne widzenie. Proces adaptacji do soczewek jest sprawą indywidualną i  może zająć od kilku godzin do kilku dni. Aby proces ten upłynął jak najszybciej, nowe okulary należy nosić możliwie jak najczęściej i jak najdłużejwskazuje ekspert z firmy Hoya Lens Poland, wiodącego producenta najwyższej jakości soczewek okularowych.

Przede wszystkim zapobiegaj
Profilaktyka i działania prewencyjne to gwarancja dobrego widzenia przez długi czas, a tym samym lepszej jakości życia. Światowy Dzień Wzroku ma przypominać, jak ważna jest dbałość o ten niezwykle istotny dla człowieka narząd.

www.facebook.com/HoyaLensPoland/

Choroby oczu – problem zdrowotny, społeczny oraz wyzwanie cywilizacyjne w obliczu starzenia się populacji. Raport Instytutu Ochrony Zdrowia, Warszawa, 2016